(0551) 634 31 75
ULUDAĞ HAVACILIK Sık sorulan Sorulan Sorular
Uludağ Havacılık kimdir?
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbâl, göklerdedir" sözünü kendine ülkü seçen ULUDAĞ HAVACILIK, bir Uludağ Koleji ve Yürekli Havacılık kuruluşudur.
Uludağ Havacılık ne yapar?
ULUDAĞ HAVACILIK, tecrübeli pilotları ve filosundaki uçaklarıyla bugüne kadar binlerce saat pilotaj eğitimi verirken yüzlerce pilot yetiştirdi ve iki binin üzerinde kişiyi gökyüzüyle buluşturdu. Sayısız başarılı uçuş dersi ve uçuş deneyimine imza atan ULUDAĞ HAVACILIK, gökyüzü tutkunlarını geleceğe uçurmaya devam ediyor.
Uçuşlar nerede yapılıyor?
ULUDAĞ HAVACILIK; Yenişehir Havalimanı'nda bulunan yerleşkesinde teorik ve pratik uçuş eğitimlerini ve uçuş deneyimlerini, 7'den 70'e tüm gökyüzü tutkunları için sunuyor.
Uludağ Havacılık pilotları kimlerdir?
ULUDAĞ HAVACILIK eğitimleri; Pilot Burak Yürekli (UPL -PPL Pilot), Pilot Onur Umur Yürekli (UPL M /UPL U Pilot) tarafından verilmektedir.
Uludağ Havacılık hangi uçak filosuna sahiptir?
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden alınan TR-002 CH Ticari İşletme ruhsatlı ULUDAĞ HAVACILIK ayrıca; Ela Eclipse Gyrocopter, Dynali H3 Sport Easyflyer, Aeroprakt 22LS (TC-UTP), Polaris Microlight (TC-UKH) tipi olmak üzere filosunda 4 adet uçağa sahiptir.
Teorik ve uçuş dersleri hangileridir?
Programa katılan öğrenciler, teorik ve uçuş eğitimlerinde; Meteoroloji, Hava Hukuku, Seyrüsefer ve Havacılık, Uçak Genel Bilgisi, Uçuş Prensipleri, İnsan Performansı ve Limitleri, Haberleşme, Acil Durum Prosedürleri, Uçuş Performansı ve Limitleri dersleri verilecektir. Uçuş eğitimleri tercihe göre 5 saat ve 10 saat olmak üzere iki farklı paketlerdir. Uçuş saatlerinin uzatılması ise mümkündür.

ULUDAĞ HAVACILIK'ın deneyimli havacılık eğitmenleri ve eğitim sektöründe lider Uludağ Koleji ailesinin ortaklaşa çalışmasıyla ortaya çıkardığı 9 ayrı eğitim kitabı, teorik dersler için ücretsiz olarak pilotaj öğrencilerine sunuluyor.
Uludağ Havacılık eğitimi ne kadar sürüyor?
Teorik ve uçuş derslerini toplam 3 ay gibi yeterli bir sürede gerçekleşiyor. ULUDAĞ HAVACILIK, Emniyet Yönetim SMS ve Kalite Yönetim Sistemleriyle 7'den 70'e tüm uçuş öğrencilerini sigorta kapsamına alıyor.
Uludağ Havacılık hizmetlerinin sonunda ne elde ediliyor?
Uçuş tutkunları, ULUDAĞ HAVACILIK güvencesi ve ayrıcalıklarıyla alacağı eğitimlerin sonunda "Temel Havacılık Eğitimi Sertifikası" sahibi olurken gökyüzü tutkunları ufka uzanan mavi semalar üzerinde dilediğince gezi uçuşları yapabilir. Bunun yanı sıra pilot adayları deneyim uçuşları sayesinde tecrübeli pilotlarımız eşliğinde atmosfere meydan okuyarak uçak kullanabilir ve pilotaj mesleğiyle tanışabilirler. Böylece pilotaj mesleğine ilgi duyan herkes ‘işin mutfağından’ yani kokpitten pilotluğu deneyimleme şansı yakalayabilirler.
Pilotaj eğitimi ileride ‘Pilot Lisansı’ almak istersem ne işe yarar?
Pilotaj Eğitimi ile gelecekte hedeflenen ‘Pilot Lisans’ eğitimlerinde kişinin alacağı dersleri ciddi anlamda kolaylaştıracak ve bu mesleğe yatkın kılacaktır.
Bir veli olarak çocuğum kimlerle uçacak?
Çocuklarınız deneyimli, yani Safety ve Genel havacılıkta uzun saatli uçuş tecrübesi olan, bugüne kadar 2 binin üzerinde kişiye eğitim vermiş, farklı havacılık donanımlarına sahip pilotlarımız ile uçacak. Uçuşlarda çift kumanda kullanılacak.
Uçak nasıl bir uçak?
Uçaklarımız, yurt dışında üretilen Aeroprakt’ın iki farklı güçlü markasını kapsamaktadır. Uçaklarımız Maksimum kalkış ağırlığı 472,5 kg olan tek motorlu Ultralight tipi 2 kişilik 95 oktan benzin ile çalışan çok yavaş hızlarda uçabilen eğitim uçaklarıdır.
Uçaklar güvenli mi?
Ultralight tipi uçaklar, tek motorlu uçaklardır. Öncelikli belirtmeliyiz ki filomuz uçaklarının bakımı aksatılmadan, yetkili teknisyenler tarafından yapılmaktadır. Uçaklarımız her sene Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkili uçak mühendisleri tarafından denetlenmektedir. Ayrıca, her uçuştan önce uçaklarımız hem dışından hem de içinden kontrol edilmektedir.
Yetişkinler uçabilir mi?
Elbette. İstenilen her zaman bu eşsiz deneyimi yaşamak için 7’den 70’e herkes uçuş eğitimi alabilir.
Uçuşlar ile ilgili önlemler nelerdir?
Uçaklarımız motorsuz olarak da süzülme ve güvenli iniş yapabilme özelliklerine sahiptir. Havadayken aşağıda iniş yapılabilecek güvenli bir alan bulunmadığı durumlarda ve deniz üzerinde uçağımızı tek parça olarak içindeki mürettebat ile birlikte indirebiliriz. Uçağımızda emniyetli şekilde indir BRS-Balistik Paraşüt Sistemi (Balistic Recovery System) bulunmaktadır. Pilotlarımız toprak, tarla, arazi ve sahalara iniş yapabilmektedir.

Uçaklarımızda konuşlu ‘VHF’ hava bandı telsiz sayesinde kule ile her zaman iletişim vardır ve elbette diğer trafikler ile de sürekli iletişim devam etmektedir. Uçaklarımızda ayrıca acil durum el telsizi bulunmaktadır. Bunun yanında kuleler, bizi sürekli olarak radardan takip etmektedir. Bu takibi yapmalarını sağlayan ‘Mode-S’ tipi transponder cihazımız uçağımızda mevcuttur. Uçağımız herhangi bir yere acil iniş yaparsa ‘ELT’ acil durum sinyal cihazı uçağımızın konumunu, arama kurtarma ekiplerine bildirmektedir. Ayrıca, cep telefonlarımız açıktır.
COVID-19 önlemleri var mı?
Gerek okulumuzda gerekse Yenişehir Havalimanı’nda HES Kodu ile güvenli giriş uygulaması yapılmaktadır. Uçaklarımızda güçlü havalandırma sistemi mevcut olup kokpit içerisinde bulunan sürede maske kesinlikle çıkarılmaz. Her uçuştan sonra kokpit havalandırılır ve temas edilen yüzeyler özel dezenfektanlar ile sterilize edilir. Öğrencilerle asla fiziki temasta bulunulmamaktadır. Çocuklarımız kendilerini kötü hissederlerse derhal iniş yapılır ve duruma göre ambulans çağrılır.
Uçuş Esnasında Fotoğraf ve Video Çekebilir miyim?
Uçuş esnasında pilotumuzun uygun bulduğu anlarda kendi makinanız ile hatıra amaçlı fotoğraf ve video çekebilirsiniz.
Uçuş deneyimi için kilo sınırı var mıdır?
110 kg üzerinde olmamanız gerekmektedir.
Uçağınıza Kaç Kişi Binebiliriz?
pilot ile beraber sadece 1 kişi binebilir uçaklarımız maximum 2 kişiliktir.
Online Randevu