(0551) 634 31 75
122 Zephyr
Bu efsanevi ve hala popüler olan, 3 tekerlekli sabit iniş takımına sahip karma yapılı, iki koltuklu, düşük kanatlı, ultra hafif uçak, ilk versiyonun üretilmesinden bu yana birçok yapısal ve teknolojik modifikasyon uygulanmasına rağmen, zarif aerodinamik tasarımını hala korumaktadır. Zamanla orijinal uçak tasarımı tamamen farklı bir hal aldı. Güçlü kalitesi ve çekici tasarımı nedeniyle ultra hafif havacılık pazarındaki belirgin konumunu hala korumaktadır. Birçok ülkede 200'den fazla Zephyrs başarıyla işletilmektedir. Uçak, 472,5 kg MTOW'a kadar UL kategorisinde kullanım için onaylanmıştır.

2001'den beri, yapısına kısmen uygulanan karbon kompozitlerden yararlanarak Zephyr 2000'in daha hafif modifikasyonunu sunuyoruz. Orijinal Zephyr 2000, 2007 yılında ATEC 122 ZEPHYR olarak yeniden adlandırıldı. Tasarımı, performansı ve geniş kokpiti daha yüksek ağırlık kategorisindeki bir uçak hissi verse de, aslında mükemmel gücü garanti eden yüksek kaliteli karbon teknolojisi sayesinde ultra hafif kategorisine giriyor. özellikleri. Yüksek güvenlik faktörlerini koruyan bu uçak, en katı ağırlık sınırlarına ve düzenlemelerine bile uygundur.

Zephyr ve Faeta arasındaki temel fark, kanat şekli, aerodinamik özellikleri ve uygulanan yapısal malzemelerdir. Kanat profili de laminer olmakla birlikte farklı profil tipi uygulanmaktadır. Yapısı fiberglas, ahşap ve polyester kumaşın birleşimidir.

Bu uçak, yüksek sağlamlık ve performansa sahiptir, ancak uygulanan çeşitli malzemeler, uygun fiyatlı olmasını sağlar. Bunlar, özellikle pilot okullar için genellikle değerli avantajlardır.

Zephyr, mürettebata yan yana oturarak güvenlik hissi veren geniş ısıtmalı kabin ile yüksek konfor sağlayan çok hızlı ve manevra kabiliyetine sahip bir uçaktır. Kabin, ayarlanabilir koltuklar ve pedallar ile pilot figürüne adapte edilebilir.

Gövdenin her iki yanında bagaj bölmesinin üzerinde yer alan küçük pencereler daha iyi görüş sağlar ve açık alan hissi verir. Hafif ancak sağlam yapı, uçağın modern bir kurtarma balistik sistemi ile donatılmasına izin verir.

Kullanıcının konforuna ve memnuniyetine önem veriyoruz, bu nedenle çok çeşitli iç ve dış özel tasarım değişiklikleri, isteğe bağlı donanımlar ve kullanıcının istekleri, ihtiyaçları ve alışkanlıklarına karşılık gelen gösterge tablosunda özel araç düzeni sunuyoruz. Niyetimiz, müşterinin yeni makinesinin özel tasarımına ve konfigürasyonuna uygulanan yaratıcı fikirlerini ifade etmesine izin vermektir.

Düşük yakıt tüketiminin önemli avantajı nedeniyle, uçağımız yalnızca konforlu seyahatler, iş seyahatleri için değil, aynı zamanda çekme kanatları için de etkin bir şekilde kullanılabilir. Kolay kontrolü, manevra kabiliyeti, manipülasyonu ve düşük maliyetli çalışması nedeniyle pilot okullarda çok popüler bir uçaktır.

Kanat

Kanat, UA-2 laminer akışlı karışık konsol yapısındadır. Kök alanındaki dikdörtgen kanat düzlemi, bir kanat ucu ile sonlanan konik kanadın üzerine gider. Çok katmanlı takviyeli kayın ağacından yapılan ana direk, kanadın% 30'u derinliğine yerleştirilir. Kanatçıklar ve kanatlar arka yardımcı kirişten asılır. Ön kenar, ana direğe kadar kompozit bir sandviçle kaplanmıştır. Kanadın geri kalanı PES kumaş ile kaplıdır. Yüksek kaliteli CrMo çelik borulardan kaynaklı merkezi çerçeve, gövde içine inşa edilmiştir.

Gövde, çok katmanlı ahşap bölmelerle takviye edilmiş karbon fiber bir kabuktur. Kesit, saf kanat filetoları ve geniş bir kabini ile eliptiktir. Gövdenin ön kısmında bulunan motor, motor yatağı ve yönlendirilebilir burun tekerleğinin takılı olduğu güvenlik duvarı ile ayrılır.

Kuyruk ünitesi, fiberglastan yapılmış T şeklinde karışık bir yapıdır. Konik yatay kuyruk, sabit dengeleyici ve dümenden oluşur. Burulma kutuları kapakları, kanat konstrüksiyonuna benzer şekilde ahşaptan yapılmıştır. Konik dikey kuyruk düzlemi, gövde kabuğunun yekpare bir parçasıdır. Son gövde perdesine sarkıtılan dümen tamamen cam kompozitten yapılmıştır.

İniş takımı, yönlendirilebilir bir burun tekerleği olan sabit üç tekerlekli bir yapıdır. Ana dişli, bir çift kompozit yaprak yay olarak yapılmıştır. Ön ayak, kauçuk yay ile asılan kompozit ve metal borulardan yapılmıştır. Ana tekerlekler hidrolik disk frenlerle donatılmıştır. Elektronik ana tekerlek ebadı 380x100 mm, ön tekerlek ebadı 300x100 mm'dir. Tüm tekerleklere aerodinamik kaportalar takılmıştır.

Tüm dümenlerin ikili kontrolü. Kanatçıklar, kanatlar ve asansör kontrol çubukları ve kollar tarafından kontrol edilir, dümen çelik tel halatlar ile kontrol edilir. Tüm kontrol ataşmanları, gövde içinde yer alır. Kanatlardaki önemli kontrol noktaları, perspeks kaplamalı inceleme delikleri ile donatılmıştır.

Standart opsiyonun motoru, sabit, yerden ayarlanabilen veya uçuş sırasında ayarlanabilen bir FITI üç veya iki kanatlı pervaneyi tahrik eden ROTAX 912 UL 80 HP veya ROTAX 912 ULS 100 HP'dir. Motor yatağı, birinci kalite CrMo ince duvarlı çelik borulardan kaynaklanmıştır.

Yakıt sistemi

Yakıt sistemi, gövdeye entegre edilmiş yakıt deposundan oluşur. Boru bağlantısı bir tortu kabı ve bir tahliye tapası ile donatılmıştır. Yakıt beslemesi, iki bağımsız devre ve pompa ile sağlanır. Yakıt basıncı, yakıt basıncı göstergesi ile izlenir.

Enstrümantasyon

Enstrümantasyon, temel uçuş, motor ve seyir kontrol cihazlarından oluşur. Statik ve dinamik basınç, sol kanadın alt kısmına takılan Pitot tüpünden alınır.

Kabin ve kanopi

Kabin, etkili havalandırma, isteğe bağlı ısıtma ve kanopi buğu giderme fanları ile donatılmıştır. Menteşeli perspeks kanopi yukarı ve geriye doğru sallanabilir. Kanopi kilidindeki elektrikli blokaj sistemi, kanopi iyi kapatılmazsa motoru çalıştırmayı devre dışı bırakır. Mekanik blokaj sistemi, uçuş sırasında kanopinin kendi kendine açılmasını engeller. Kanopinin temel versiyonu renksizdir, isteğe bağlı olarak farklı renklerde renklendirilir. Kokpitin tamamı çeşitli kumaş ve renklerle döşenebilir. Koltuklar ayarlanabilir. Pedallar, pilotun ölçüsüne 3 olasılıkla uyarlanabilir.

 

 

 

Online Randevu