(0551) 634 31 75
Faeta 321
Bu gelişmiş, aerodinamik kontrollü, iki koltuklu dirsekli, üç tekerlekli sabit tertibatlı alçak kanatlı uçak, efsanevi ATEC 122 ZEPHYR'mizin tasarımından türetilmiştir. Faeta, en kaliteli karbon fiberleri ve yapısında uygulanan karbon kompozitlerin en gelişmiş işleme yöntemlerini kullanarak modaya uygun aerodinamik tasarımını sürdürüyor. Uçak, 525 kg MTOW'a kadar UL kategorilerinde ve 585 kg MTOW'a kadar LSA kategorisinde kullanım için onaylanmıştır. LSA kategorisi için tasarlanan uçaklar, ATEC 322 FAETA ticari adı altında teslim edilmektedir. Faeta ayrıca 750 kg MTOW'a kadar olan planör ve sancaklar için de sertifikalıdır.Tasarımı, performansı ve geniş kokpiti daha yüksek ağırlıkta uçak hissi verse de, esas olarak mükemmel mukavemet özelliklerini garanti eden yüksek kaliteli karbon teknolojisi sayesinde ultra hafif kategorisine giriyor.

Yüksek güvenlik faktörlerini koruyan bu uçak, en zorlu ağırlık sınırlarına ve düzenlemelerine bile uygundur. Zephyr ve Faeta arasındaki temel fark, tamamen farklı kanat yapısıdır. Faeta'nın kanatlarının karbon yapısı farklı uçuş özellikleri sağlar ve daha yüksek performansa ulaşılmasına yardımcı olur. Yeni kanat kanat profili ve plan formu, düşük yakıt tüketimi ve kolay manevra kabiliyeti ile yüksek seyir hızı sağlar. Son derece etkili flaplar, son derece düşük hızda güvenli uçuş sağlar ve böylece pilot inişin tadını çıkarabilir. Yüksek miktarda karbon kompozitler ve Nomex bal peteği ile sandviç yapı, ağırlığı düşük tutmaya yardımcı olur. Kanatlardaki yakıt depoları mürettebata daha yüksek güvenlik ve konfor sağlar. Maksimum yakıt miktarı 100L doldurulduğunda, uçak 1600/1800 km'lik inanılmaz uçuş menziline ulaşabilir.

Son derece hızlı ve manevra kabiliyetine sahip uçaklar, mürettebata yan yana oturan bir güvenlik hissi veren geniş ısıtmalı kokpitin yüksek konforunu sağlar. Gövdenin her iki yanında bagaj bölmesinin üzerinde yer alan küçük pencereler daha iyi görüş ve açık alan hissi sağlar. Hafif ancak sağlam yapı, uçağın gelişmiş bir balistik kurtarma sistemi ile donatılmasına izin verir. Kullanıcı konforuna ve memnuniyetine önem veriyoruz, bu nedenle kullanıcının istekleri, ihtiyaçları ve alışkanlıklarına uygun geniş bir yelpazede özelleştirilmiş iç ve dış tasarım değişiklikleri, isteğe bağlı donanım ve enstrüman düzeni sunuyoruz.

Niyetimiz, müşterinin kendi özgün tasarımına ve yeni uçağının konfigürasyonuna uyguladığı yaratıcı fikirlerini ifade etmesine izin vermektir. Ayarlanabilir koltuklar ve pedallar sayesinde kokpitin pilot figürüne uyması mümkündür. Düşük yakıt tüketiminin önemli avantajı nedeniyle, uçağımız yalnızca konforlu turlar veya iş gezileri için değil, aynı zamanda çekici planörler için de etkin bir şekilde kullanılabilir. Uçak, kolay kontrolü, manevra kabiliyeti, manipülasyonu ve düşük maliyetli çalışması nedeniyle pilot okullarda popülerdir. Tüm açıklık boyunca SM 701 hava folyosu ile 5,5 ° 'lik bir açıya sahip dirsek konik geriye kıvrımlı kanat, karbon kompozit kaplamalı, güçlendirilmiş bir karbon kompozit sandviç kabuğudur. Ana direk sentetik reçine ile doyurulmuş lamine sert kayın ağacından yapılmıştır. Gelişmiş hesaplama yöntemleri kullanılarak oldukça etkili oluklu kanatlar geliştirildi. Kontrolü mekanik veya elektriksel olabilir. Kanatçıklar anında tepki veriyor.

Ayrıca kanatçıklar ve kanatçıklar tamamen karbon kompozit yapıya sahiptir. Kanat menteşeleri, yuvalar, Pitot tüpü montajı, kanat uçları gibi kanadın her bir yapısal detayı, hava sürüklenmesini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Toplam kapasitesi 100 L olan yakıt depoları, kanatların (2x50L) ayrılmaz parçalarıdır. Ana direk yüksek kaliteli CrMo çelik borulardan kaynaklanmıştır. Gövde, karbon sandviç bölmeler, NOMEX petek ve sertleştirilmiş köpük ile desteklenmiş tamamen karbon kompozit kabuktur. Kesit, saf kanat filetoları ve geniş bir kabini ile eliptiktir. Gövdenin ön kısmındaki motor, motor yatağı ve yönlendirilebilir burun tekerleğinin takılı olduğu güvenlik duvarı ile kokpitten ayrılır. Kuyruk ünitesi, sabitleyici ve asansörlü konik yatay kuyruk düzleminden oluşan tamamen karbon kompozit T-şekilli yapıdır. Asansör kaplaması mekanik veya elektrikli olabilir. Konik kuyruk yüzgeci, gövdenin ayrılmaz bir parçasıdır. Dümen, son gövde bölmesine asılır. İniş takımı, yönlendirilebilir burun tekerleğine sahip sabit bir üç tekerlekli alt takımdır. Ana dişli, 550 kg yük için test edilmiş bir çift kompozit yaprak yay olarak tasarlanmıştır. Entegre burun ayağı, şok emici kauçuk yaylara sahip kompozitlerden ve metal borudan yapılmıştır. Ana tekerlekler hidrolik disk frenlerle donatılmıştır. Elektronik ana tekerlek ebadı 350x120 mm, burun tekerleği ebadı 300x100 mm'dir. Tüm tekerleklere aerodinamik kaportalar takılmıştır. Tüm kontrollerin yönlendirilmesi ikili. Kanatçıklar, kanatlar ve yükseltici çubuklar ve kollar tarafından kontrol edilir, dümen paslanmaz çelik tel halatlar ile kontrol edilir. Tüm kontroller, gövdenin saf dış hat profilini bozmayacak şekilde tasarlanmıştır. Kanatlardaki önemli kontrol noktaları, perspeks kaplamalı muayene delikleri ile donatılmıştır. Standart olarak ROTAX 912iS SPORT 100HP, ROTAX 912 ULS 100 HP veya ROTAX 912 UL 80 HP motorları, sabit, yerden ayarlanabilir veya uçuş sırasında ayarlanabilir, manuel veya elektrikli kontrol ve kullanılabilirlik ile yapılandırılabilen üç veya iki kanatlı FITI pervaneli konfigürasyonda kuruyoruz. Sabit hız sistemi. Motor bölmesi, yangın duvarı ile kokpitten ayrılmıştır.

Motor yatağı, birinci kalite CrMo ince duvarlı çelik borulardan kaynaklanmıştır. Yakıt sistemi, toplam 100 litre (2 x 50L) yakıt kapasitesine sahip kanatlarda iki yakıt deposundan oluşur. Tüm yakıt sistemi kokpit alanının dışına kurulur. Boru bağlantısı bir tortu kabı ve bir tahliye tapası ile donatılmıştır. Yakıt beslemesi iki bağımsız devre ve pompa ile güvence altına alınmıştır. Yakıt basıncı, basınç göstergesi ile izlenir. Gövdeye entegre edilmiş tek bir merkezi yakıt tankına (kapasite 70 L) sahip olan önceki uçak versiyonu hala talep üzerine mevcuttur. Aletler çok çeşitli alternatif özel çözümler sunar. Uçuş ve motor izleme (EFIS, EMS) ve 9 inç ekran boyutuna kadar navigasyon, USB konektörü, MP3 ve film oynatıcı için temel analog enstrümanlar veya en gelişmiş cam kokpit elektronik sistemleri sunuyoruz. Uçakta ayrıca konum kaydedici, 3 eksenli otopilot, çeşitli GPS türleri, telsizler, transponderler, ELT, stall uyarısı vb. kanat. Gösterge paneli, iPad'iniz için standart olarak 12V fiş ve USB konektörü ile donatılmıştır. Tüm kokpit, nanolifler içeren özel bir kumaşla döşenmiştir.. Bu kadar pürüzsüz, rahat malzemenin avantajı, kolay temizlenebilirliği, yüksek direnci, uzun ömrü ve kesinlikle hafif olmasıdır. Çeşitli renklerde mevcuttur ve kombinasyonları ayrı ayrı özelleştirilmiştir. İki tip ergonomik koltuk sunuyoruz.

Standart "araba" koltukları kolayca yukarı / aşağı ayarlanabilir. İkinci tip, cırt cırtına tutturulmuş çıkarılabilir yastıklara sahip karbon kabuktan oluşur. Yastık kalınlığı özelleştirilmiştir. Bu tip, alt tarafındaki kol mekanizması kullanılarak ileri / geri ayarlanabilir. Pedallar 3 konumda ayarlanabilir. Kokpit isteğe bağlı olarak yolcu tarafındaki ikinci kontrol çubuğu ile donatılabilir. Yan duvarlar kolçaklar ve ağ cepleri ile donatılmıştır. Koltukların arkasındaki geniş bagaj bölmesine uçuş sırasında kolayca erişilebilir. Pilot koltuğunun arkasındaki boşluğun değiştirilmesi ile isteğe bağlı olarak yükleme kapasitesi artırılabilir.

Gösterge paneline monte edilmiş iki vantilatör, etkili havalandırma ve ısıtma sağlar. Yolcu tarafındaki zemin, bacaklara da daha yüksek bir konfor sağlayacak şekilde uyarlanmıştır. Kanopi, UV filtreleri içeren perspeksten yapılmıştır. Her iki tarafta da küçük sürgülü pencereler bulunur. Renksiz veya renkli versiyonlarda sunulmaktadır. Gösterge panelinin üst kısmındaki buğu giderme fanı, iyi bir görünürlük sağlamaya yardımcı olur. Kanopi yukarı ve geriye doğru açılır. Elektrik engelleme sistemi, kanopinin düzgün şekilde kapatılmaması ve kilitlenmemesi durumunda motoru çalıştırmayı devre dışı bırakır. Mekanik blokaj sistemi, uçuş sırasında kendi kendine açılmasını engeller. Aerodinamik kanopi menteşesi, boyanın çizilmesini önler.
Online Randevu