(0551) 634 31 75
Faeta NG
ATEC 321 FAETA NG, Atec filosundaki "Yeni Nesil" dir ve ürün teklifimizi genişletir. Uzun deneyimlerden ve Atec uçaklarının pilotlarının yeni fikirlerinden esinlenerek, orijinal Faeta'nın konseptinden türetilen en gelişmiş uçakları tasarladık ve ürettik. İlk bakışta, tek fark arka planın şeklidir. "NG" nin kuyruğu, klasik çapraz şekilli bir konfigürasyona sahiptir. En son trendler, aerodinamik saflık ve yüksek performansın bir kombinasyonunu oluşturduk. Ayrıca modern ve modaya uygun görünüme odaklandık. Uçak, 600 kg MTOW'a kadar UL ve LSA kategorilerinde kullanım için onaylanmıştır.

Gövde, en yüksek kalitede havacılık sertifikalı karbon fiberlerden yapılmış, standart olarak tam karbon kompozit yapıya sahiptir. Yeni benzersiz üretim teknolojimiz sayesinde gövde çok hafiftir.

Zarif şekli, tasarımdaki en son modaya göre belirli eğrilerle vurgulanmıştır. Rahat, döşemeli kokpit, esnek ayarlanabilir koltuklar ve pedallarla ferahtır. Ayrıca bagaj bölmesi çok fazla alan ve kapasite sağlar.

Yeni "NG", uçuş özelliklerinde bir numara ve kendi kategorisinde rakibi yok. Manevra kabiliyeti çok yüksektir, ancak stabildir ve kontrollerin ani reaksiyonları vardır. Bu uçak, maksimum hız aralığı ile olağanüstüdür. hız 280 km / s ve durma hızı sadece 52 km / s.

Faeta NG, günlük uçuşlar, turlar ve ayrıca uçuş eğitimi için en iyi seçenektir.
ATEC 321 Faeta NG, çektirme motorlu, dirsekli, alçak kanatlı, çift kişilik bir uçaktır. Koltuklar yan yana yerleştirilmiştir. İniş takımı, yönlendirilebilir burun tekerleğine sahip üç tekerlekli bisiklettir. Kompozit ana dişli, 600 kg'a kadar yük için tasarlanmıştır. Tüm tekerlekler kaporta ile kaplıdır. Tekerlekler, yüksek verimli dört pistonlu hidrolik frenlerle donatılmıştır. Tamamen karbon kuyruk uçakları, popüler çapraz kuyruk konfigürasyonunda tasarlanmıştır. Yüksek en-boy oranına sahip dümen, kuyruğa dinamik bir görünüm kazandırır. Geri kıvrımlı kanatlarda büyük oluklu kaldırma kanadı bulunur. Yakıt depoları, toplam 100 L (2 x 50L) yakıt kapasitesine sahip kanatlar içine yerleştirilmiştir. Kanat kaplaması karbon sandviçten yapılmıştır.

Kokpit, uzun uçuşlarda yeterli alan ve konfor sağlar. Kokpit havalandırılır ve ısıtılır. Kanopinin buğuyu giderme fanı, iyi bir görüş alanı sağlamaya yardımcı olur. Hem koltuklar hem de pedallar her yöne ayarlanabilir ve pilotun gövdesine göre ayrı ayrı ayarlanabilir ve özelleştirilebilir. Yeni bagaj bölmesi, 20 kg'a kadar bagaj yükü için yeterli alan sunar.

Diğer Atec uçaklarında olduğu gibi yeni "NG", müşterinin bireysel isteğine göre kesinlikle en gelişmiş aviyonik, cam kokpit veya analog cihazların çeşitli türleriyle donatılabilir. Gösterge paneline her iki koltuktan da kolayca erişilebilir. Tüm kontroller ve göstergeler pilotun ve mürettebatın görsel menziline yerleştirilmiştir.

Uçak, iki katına çıkan kontrol çubuğu tarafından kontrol edilir. Burun tekerleği, küçük dönüş yarıçapına sahip pedallarla yönlendirilebilir. Kaldırma kanatları elektrikle kontrol edilir. Kanatlar hareket ettiğinde, uçak otomatik olarak kırpılır ve böylece pilot, perde değişikliğini bile fark etmez. 

Tahrik ünitesi, NG'nin dinamikleri için çok önemlidir. Sadece ROTAX 912 ULS veya iS Sport serisi motorları kullanıyoruz.

Motor ve FITI pervanesinin iyi ayarlanmış kombinasyonu sayesinde, yeni Faeta NG, olağanüstü performans ve düşük tüketimle en hızlı UL uçaklarından biri haline geldi.

 

 

Online Randevu