(0551) 634 31 75
Solo 212
tamamı kompozit yapıya sahip tek koltuklu, dirsekli, alçak kanatlı bir uçaktır. Bal peteği sandviç takviyesi ile birlikte yüksek hacimde karbon, çok düşük bir ağırlık, ancak yüksek mukavemet ve sertlik sağlar. Tasarımı, kanıtlanmış ZEPHYR 2000 ve ATEC 321 FAETA'dan türetilmiştir. Özellikle SM 701 profilin Faeta kısaltılmış kanatları yüksek verimli oluklu kanatları uygulanmıştır.

Geniş monokok gövde, karbon kompozitten yapılmıştır, karbon çubuklar ve bal peteği sandviç bölmelerle takviye edilmiştir. Uçak, yanmaz ön bölme üzerine monte edilmiş 65 HP'lik ROTAX 582 DCDI motor ile donatılmıştır. Ayrıca isteğe bağlı olarak dört zamanlı ROTAX 912 UL 80 HP motor takılabilir. Yakıt deposu kapasitesi 50L'dir. Kabinde pilotun bacaklarının altına yerleştirilmiştir. Gösterge paneli, eksiksiz bir standart uçuş ve motor kontrol cihazları setiyle donatılmıştır. Döşemeli pilot koltuğu ergonomik şekilli PU köpükten yapılmıştır.

Klasik düzenlemenin arka planları, gövdenin ayrılmaz bir parçasıdır. NOMEX petek ile karbon sandviçin rijit yapısı uygulanmıştır. Asansör, itme çubukları ile kontrol edilir ve elektriksel olarak kırpılabilir. Dümen, çelik tel halatlar ile kontrol edilir.

Trapez kanatları, CrMo çeliğinden ana destek alanında birbirine sabitlenir. Kanatçıklar ve kanatlar itme çubukları ile kontrol edilir. Kanatlar, üç saptırılmış konuma kadar nötr tarafından elektriksel olarak kontrol edilir.

İniş takımı, yönlendirilebilir kuyruk tekerleği ile klasik konfigürasyondadır. Ana dişli, bir çift yaprak kompozit yay olarak tasarlanmıştır. Ana dişli çarkların boyutu 350 x 120 mm'dir. Tekerlekler, fren diskleri ve aerodinamik kaportalarla donatılmıştır.

ATEC 212 SOLO, performansı, manevra kabiliyeti ve sağlamlığı ile microlight kategorisinde uygulanan olağan tasarım standartlarını aşıyor.

 
Online Randevu